بلاگدیگر

تأثیر بیت کوین روی محیط‌زیست به‌اندازه تأثیر استخراج نفت است

براساس مطالعه‌ی جدیدی که امروز در Scientific Reports منتشر شد، آسیب‌های زیست‌محیطی و اجتماعی ناشی‌ از استخراج بیت کوین با صنایع آلاینده‌ی بدنام ازجمله تولید گوشت‌ گاو و نفت‌ خام برابری می‌کند. این تحقیق نشان داد که هر یک دلار در ارزش بازار پادشاه رمزارزها در فاصله‌ی بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ به‌طورمتوسط ۳۵ سنت خسارت آب‌وهوایی ایجاد می‌کند.

در مقام مقایسه، بنزین ۴۱ سنت خسارت آب‌وهوایی و تولید گوشت گاو نیز ۳۳ سنت خسارت به‌بار می‌آورد. وقتی از ارزش اقتصادی و تأثیر زیست‌محیطی سخن به‌میان می‌آید، بیت کوین‌ گاهی با طلا مقایسه می‌شود. این مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که آسیب‌های آب‌وهوایی ناشی از فعالیت شبکه‌ی این رمزارز درواقع ۸٫۷۵ برابر بیشتر از طلا بوده است.

اندرو گودکیند، یکی از نویسندگان این مطالعه و استادیار اقتصاد در دانشگاه نیومکزیکو، در ایمیلی به ورج گفت: «سهم آسیب‌رساندن بیت کوین به محیط‌زیست درمقایسه‌با فرایند استخراج طلا، تقریباً یک‌ برابر بیشتر است.» حال منظور از آسیب‌های اقلیمی دقیقاً چیست؟ محققان برای تخمین هزینه‌ی دلاری آسیب‌های آینده به سیاره‌ی زمین دراثر تغییرات آب‌وهوایی، از معیار مهمی بهره گرفتند که در سیاست‌گذاری‌ها استفاده می‌شود.

محققان در سیاست‌گذاری‌های خود به «هزینه‌ی اجتماعی کربن» توجه کردند؛ معیاری که مواردی مثل زیان در بهره‌وری کشاورزی و نیروی‌ کار و تخریب ناشی از افزایش‌ سطح دریا را در نظر می‌گیرد. آنان از مدل‌های آب‌وهوایی و سایر داده‌ها برای محاسبه‌ی میزان خسارت (برحسب دلار) برای هر تن دی‌اکسید‌کربن اضافه‌ای استفاده کرده‌اند که وارد جوّ زمین می‌شود.

مصرف برق شبکه‌ی بیت کوین در هر سال به‌اندازه‌ی یک کشور کوچک است. بیشتر انرژی موردنیاز این شبکه برای تأیید تراکنش‌ها و استخراج سکه‌های جدید استفاده می‌شود. نویسندگان مطالعه‌ی مذکور، میزان مصرف کلی برق شبکه‌ی این رمزارز و انتشار دی‌اکسید‌کربن آن را تخمین زدند و سپس با هزینه‌ی اجتماعی کربن، میزان انتشار دی‌اکسیدکربن‌ را به خسارت دلاری آن تبدیل کردند.

محققان متوجه شدند با احتساب هزینه‌ی اجتماعی کربن معادل ۱۰۰ دلار در هر تن، خسارت‌های آب‌وهوایی به‌ازای استخراج هر واحد بیت کوین به‌طورمتوسط ۳,۰۸۸ دلار است. طبق اعلام این محققان، کل خسارت اقلیمی ناشی از استخراج بیت کوین و فعال‌بودن شبکه‌ی این رمزارز بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۲ در کل جهان به ۱۲ میلیارد دلار رسیده است.

اخطار مهم این است که همچنان بحث‌های زیادی درباره‌ی این‌ موضوع وجود دارد که هزینه‌ی اجتماعی کربن به‌ازای هر تن واقعاً چقدر باید در نظر گرفته شود. محققان با استفاده از معیار ۱۰۰ دلار در هر تن به‌عنوان هزینه‌ی پایه، رویکرد متوسطی را در پیش گرفتند. برای مثال، دولت ایالات متحده هزینه‌ی اجتماعی کربن را هنگام تنظیم مقررات برای تعیین سطوح آلودگی، ۵۱ دلار در هر تن در نظر می‌گیرد؛ رقمی که بسیاری از کارشناسان آن را بسیار اندک می‌دانند. تحقیقات منتشر‌شده در Nature در اوایل ماه جاری، این هزینه‌ را ۱۸۵ دلار در هر تن اعلام کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا