بلاگدیگر

بحران انرژی اروپا برخورددهنده هادرونی بزرگ را در آستانه تعطیلی قرار داده است

بحران انرژی اروپا تهدیدی برای کاهش سرعت روند آزمایش‌های بشر پیرامون نیروهای بنیادی طبیعت خواهد بود. سرژ کلودت، رئیس بخش مدیریت انرژی سرن اعلام کرده که سازمان اروپایی تحقیقات هسته‌ای یا سرن در حال تهیه پیش‌نویس‌هایی برای تعطیل کردن برخی از شتاب‌دهنده‌های ذرات خود در دوره‌های اوج تقاضا است.

به گفته آقای کلودت، سرن همچنین در حال بررسی این موضوع است که چگونه می‌تواند برخورددهنده هادرونی بزرگ را هم درصورت لزوم از کار بیندازد؛ شتاب‌دهنده معروف و باعظمتی که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده جهان نام برده می‌شود. کلودت می‌گوید: «نگرانی ما واقعاً پیرامون ثبات شبکه است، چون تمام تلاش خود را برای جلوگیری از خاموشی در منطقه خودمان انجام می دهیم.»

این آمادگی‌ها و مهیاسازی‌ها برای سناریوهای احتمالی پیش رو همگی نشان‌دهنده‌ی تأثیر گسترده‌ی اقدام مسکو برای تبدیل وابستگی اروپا به منابع انرژی روسیه به‌نوعی سلاح یا اهرم فشار درزمینه‌ی جنگ اقتصادی است. پس از آن که گازپروم PJSC غول انرژی روسیه، روز جمعه اعلام کرد که تحویل گاز طبیعی ازطریق خط لوله گاز نورد استریم (شریان اصلی روسیه برای تحویل سوخت به اروپا) را به‌طور نامحدود متوقف می‌کند، اقدامات اضطراری گوناگونی اکنون روی میز مقامات مختلف اروپایی قرار گرفته است و با نزدیک شدن به فصل زمستان، قاره‌ی سبز خود را بیش از هر زمانی با بحران انرژی و رسیدن به وضعیت سهمیه‌بندی گاز نزدیک می‌بیند.

سران سوئد و فنلاند روز جمعه اعلام کردند که از تولیدکنندگان برق منطقه‌ای حمایت مالی خواهند کرد. آن‌ها همچنین تأکید کردند که این اقدام گازپروم بازار برق منطقه و ثبات مالی گسترده‌تر آن را تهدید می‌کند. اتحادیه اروپا در حال آماده‌سازی طرح‌‌هایی برای بازسازی بازار است تا بتوانند با اتخاد تدابیری دست کم بخشی از مشکل را حل کند.

نورد استریم جریان گاز به اروپا

روسیه هفته گذشته جریان گاز طبیعی به اروپا ازطریق خط لوله نورد استریم را به‌طور نامحدود به حالت تعلیق درآورد و این اتحادیه را به سهمیه‌بندی گاز با نزدیک شدن به فصل زمستان نزدیک کرد.

مصرف‌کنندگان بزرگ انرژی در سرتاسر اروپا در حال برنامه‌ریزی برای کاهش مصرف خود در زمستان هستند. زمستان درست همان فصلی است که تقاضا برای مصرف گاز و برق به‌منظور گرمایش اماکن مختلف به اوج خود می‌رسد. هم اکنون شماری از کارخانه‌های اروپایی، از کوره‌های فولاد گرفته تا تولیدکنندگان کود در حال تعطیل کردن فعالیت‌هایشان هستند. افزایش قیمت برق و گاز باعث ناتوانی آن‌ها برای رقابت در بازار جهانی شده است.

مرکز سرن در مجتمعی وسیع در مرز فرانسه و سوئیس قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان برق فرانسه محسوب می‌شود. این مرکز در اوج زمان بهره‌برداری از شبکه برق، نزدیک به ۲۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کند که معادل با تقریباً یک‌سوم مصرف برق ژنو، شهر مجاور آن است. احتمالاً می‌دانید که معروف‌ترین نتیجه برخورددهنده بزرگ هادرونی یا LHC، تأیید وجود بوزون هیگز در سال ۲۰۱۲ بود.

ما و هر چیزی که اطرافمان می‌بینیم از ذرات تشکیل شده است. اما زمانی که جهان آغاز شد، هیچ ذره‌ای جرمی نداشت. همه‌ی آن‌ها با سرعت نور در حال چرخش بودند. ستارگان، سیارات و حیات تنها به این دلیل پدید آمدند که ذرات جرم خود را از میدان بنیادی مرتبط با بوزون هیگز به دست آوردند. همان‌طورکه گفتیم وجود این میدان جرم‌دهنده در سرن کشف و تأیید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا